• 0312 750 0588
 • destek@flaminyoarticlesystem.com

Akran Değerlendirmesi Nasıl Yapılır? Genel Bakış

Akran Değerlendirmesi Nasıl Yapılır? Genel Bakış

Ortalama 7 dakika okuma süresi


Tüm araştırmacılar kariyerlerinde akran değerlendirmesiyle karşılaşacaklar; çalışmalarını bir dergiye yayın için gönderdiklerinde yazar olarak ya da dergi editörü tarafından bir makaleye yorum yapmaları istendiğinde gözden geçiren olarak.

Bilimsel sürecin önemli bir yönü olmasına rağmen, akran denetiminin nasıl yapılacağı nadiren üniversitelerde öğretilir ve yeni olanlar için göz korkutucu bir görev olabilir. Araştırma yapmak, öğretmek ve kendi yazılarınızı yazmakla karşılaştırıldığında, bir başkasının çalışmasını gözden geçirmek nispeten kolay görünebilir. Aslında, etkili bir şekilde gözden geçirmek, geliştirmek için zaman ve çaba gerektiren özel bir beceridir. 

Bu eğitici, hakem değerlendirmesine bir giriş niteliğindedir ve bir makaleyi incelemeye nasıl devam etmeniz gerektiğini açıklar.


Bu eğitimin sonunda şunları yapmalısınız:

 • hakem değerlendirmesinin amacını ve mevcut farklı türleri anlayabilecek
 • İncelemeye davet edilen yazılar için uygun bir hakem olup olamayacağınızı değerlendirebilmeli
 • bir makalenin her bir bölümünün nasıl değerlendirileceğini bilir
 • raporunuza nelerin dahil edileceğini öğrenin.

Ayrıca sonunda bir sınavı tamamlayarak öğrenmenizi test etme şansına sahip olacaksınız.

Aşağıdan Akran değerlendirmesinde bir sonraki aşamayı inceleyebilirsiniz.

 

Genel bakış

Yayın öncesi akran değerlendirmesi uzun süredir bilimin bir parçası olmuştur. İlk hakemli dergi olan Philosophical Transactions, ilk makalesini 1665'te yayınladı, ancak hakem incelemesi daha da eski olabilir. Arap dünyasında, 9. yüzyılın başlarında birbirlerinin tedavilerinin etkinliğini gözden geçiren hekimlerin kayıtları vardır.

Hakem değerlendirmesi modern bilimsel sürecin kritik bir parçasıdır. Bilimin ilerleyebilmesi için araştırma yöntemlerinin ve bulgularının yakından incelenmesi ve doğrulanması gerekir ve bunlardan gelecekteki araştırmalar için en iyi yön hakkında bir karar verilir. Bir çalışma akran değerlendirmesinden geçtikten ve yayına kabul edildikten sonra, bilim adamları ve kamuoyu çalışmanın belirli standartları karşıladığından ve sonuçların güvenilir olabileceğinden emin olabilir.


Bir editör el yazması aldıktan sonra, ilk adımı el yazmasının derginin içerik ve biçim kurallarına uygun olup olmadığını kontrol etmektir. Eğer öyleyse, editör akran değerlendirmesi olan bir sonraki adıma geçer. Editör, görüşünü almak için makaleyi alandaki iki veya daha fazla uzmana gönderecektir. Akran denetçiler olarak adlandırılan uzmanlar daha sonra makaleyi değerlendiren bir rapor hazırlayacak ve editöre geri gönderecektir. Akran denetçisinin raporunu okuduktan sonra, editör üç şeyden birini yapmaya karar verecektir: makaleyi reddetmek, yazıyı kabul etmek veya yazarlardan akran gözden geçirenlerin geri bildirimlerine yanıt verdikten sonra yazıyı gözden geçirmelerini ve yeniden göndermelerini isteyin. Yazarlar makaleyi tekrar gönderirse, editörler bazen aynı akran değerlendiricilerinden endişelerinin giderilip giderilmediğini görmek için makaleyi tekrar gözden geçirmelerini isteyecektir.

 

Hakemlerin bir makalede bulabileceği bazı problemler, çalışmanın yöntemlerinde veya analizinde, bulgular hakkında soruları ortaya çıkaran hatalar veya makalenin kolayca anlaşılabilmesi için daha net açıklamalar gerektiren bölümler içerir. Bir dergi editörünün bakış açısına göre, bir makalenin önemi ve yeniliği ve derginin izleyicilerini ilgilendirip ilgilendirmeyeceği hakkındaki yorumlar, hangi makalelerin yayınlanacağına karar vermelerinde özellikle yararlıdır.

 

Farklı hakem türleri

Hakem derlemesinin temeli tüm dergilerde aynı olmakla birlikte, dergiye gönderilen bir makale hakkında yorum yapan uzmanlar, farklı türleri vardır. Bunlardan en yaygın olanları:

 • Kapalı hakem incelemesi - hakemlerin yazarların kimliklerinin farkında olduğu ancak yazarların asla hakemlerin kimlikleri hakkında bilgilendirilmediği.
 • Çift kör akran incelemesi - ne yazarın ne de gözden geçirenin birbirlerinin kimliğinden haberdar olmadığı.
 • Açık meslektaş incelemesi - yazarların ve hakemlerin birbirlerinin kimliğinin farkında oldukları yerler. Açık hakemli dergi bulunan bazı dergilerde hakemlerin raporları makalenin yanında yayınlanmaktadır.
 • Şeffaf hakem değerlendirmesi - hakemlerin raporları makalenin yanında yayınlanır; gözden geçirenin adı yok.


Bir dergi tarafından kullanılan akran değerlendirmesi türü, aldığınız mektubu ve derginin web sitesindeki politika sayfalarını inceleme davetinde açıkça belirtilmelidir. Dergi web sitesini kontrol ettikten sonra, kullanılan hakem değerlendirmesinin türünden emin değilseniz veya derginin politikasına ilişkin açıklama yapmak istiyorsanız derginin editörlerine başvurmalısınız.

 

Neden hakemlik yapmalı?

Akran değerlendirmesi, bilimsel literatürün sağlamlığını ve uzatma biliminin kendisini sağlar. Bu nedenle bilimsel süreçlerin ayrılmaz bir parçasıdır. Kariyeriniz ilerledikçe, bir akran denetçisi olarak hizmet etmeniz istenecektir.

Bilimin ilerlemesini desteklemenin ve yazarın makalelerini nasıl geliştirebileceği konusunda rehberlik sağlamanın yanı sıra, bir araştırmacı olarak size hakemlik yapmanın bazı faydaları da vardır:

 • Bir akran denetçisi olarak hizmet vermek, uzmanlığınızın diğer bilim adamları tarafından tanındığını gösterdiğinden CV'nizde iyi görünüyor.
 • Alanınızdaki en son bilimden bazılarını kamuya açık olmadan önce okuyacaksınız.
 • Akran değerlendirmesi sırasında ihtiyaç duyulan eleştirel düşünme becerileri kendi araştırmanızda ve yazınızda size yardımcı olacaktır.

Akran değerlendirmesi kim içindir?

Doğru bir şekilde yapıldığında akran değerlendirmesi araştırmanın netliğini, sağlamlığını ve tekrarlanabilirliğini geliştirmeye yardımcı olur.

Akran değerlendirmesinde, üç farklı insan grubunun bakış açısından düşünmek yardımcı olur:

 1. Yazarlar. Makaleyi başkalarının çalışmanızı gözden geçirmesini istediğiniz gibi incelemeye çalışın. Bir makaledeki sorunları belirttiğinizde, bunu yazarların makaleyi geliştirmesine yardımcı olacak şekilde yapın. Yazarların mükemmel bir el yazması üretmek için ellerinden gelenin en iyisini yaptığını, ancak yöntemlerinde, analizlerinde ve sunumlarındaki sorunları belirlemeye yardımcı olmak için nesnel yabancılara ihtiyaç duyduklarını varsayın. Editöre makalenin reddedilmesini tavsiye etseniz bile, önerilen düzeltmeleriniz yazarların makaleyi farklı bir dergiye sunulmak üzere hazırlamalarına yardımcı olabilir. Sonuçta akran değerlendirmesi olumlu bir süreç olmalıdır.
 2. Dergi editörleri.  Çalışmanın önemi ve yenilikleri hakkında yorum yapar. Editörler yorumlarınızı makalenin dergi için doğru düzeyde olup olmadığını değerlendirmek için kullanacaklardır. Yayınlanacak makaleleri seçerken, editörlerin bir makalenin araştırma ve analizinin sağlam olup olmadığını ve alana önemli bir katkı sağlayıp sağlamadığını belirlemek için uzman yardımına ihtiyaçları vardır. Bu nedenle, kağıt üzerindeki yorumlarınız ve görüşleriniz basit bir öneri olmaktan çok daha önemlidir; editörlerin neden bir makalenin yayınlanması veya reddedilmesi gerektiğini düşündüğünüzü bilmeleri gerekir.
 3. Okuyucular.  Diğer okuyucuların makaleyi kolayca anlayabilmelerini sağlamak için açıklığa ihtiyaç duyan alanları belirleyin. Bir gözden geçiren olarak, önemsiz veya hata dolu araştırmaları yayınlanmış literatürden uzak tutmaya yardımcı olarak okuyucuların zamanından ve hayal kırıklığından da tasarruf edebilirsiniz.

Kapsamlı, düşünceli bir inceleme yazmak genellikle birkaç saat veya daha uzun sürer. Ancak iyi bir hakem olmak için zaman ayırarak, bilimsel topluluğa bir hizmet sunacaksınız.

 

İncelenmesi için bir daveti kabul etme

Editörler sizi belirli bir alanda uzman olduğunuza inandıkları için incelemeye davet eder. Bunu önceki yayın kaydınızdan veya konferanslarda katkıda bulunduğunuz posterlerden ve / veya oturumlardan değerlendirirlerdi. Kariyerinizde ilerledikçe, incelenecek davetiye sayısının arttığını görebilirsiniz.

Bir makaleyi inceleme davetini kabul etmeden önce dikkate almanız gereken birkaç soru vardır.

 1. Nitelikli misin?  Editör sizden makaleyi incelemenizi istedi, çünkü makalede kullanılan belirli bir konuyu veya araştırma yöntemini bildiğinizi düşünüyor. Bir yazının bazı yönlerini, ancak hepsini gözden geçiremezseniz, genellikle iyi olur. Örnek olarak, eğer çalışma bir hayvan modelinde belirli bir fizyolojik sürece odaklanmışsa, araştırmanızı yürüttünüz, ancak daha önce hiç kullanmadığınız bir teknik kullandınız. Bu durumda, makalenin uzmanlık alanınızdaki bölümlerini gözden geçirin ve editöre hangi bölümleri inceleyemeyeceğinizi söyleyin. Ancak, makale bölgenizin çok dışındaysa, incelemeyi reddetmeniz gerekir.
 2. Zamanın varmı?  Makaleyi son tarihe kadar inceleyemeyeceğinizi biliyorsanız, daveti kabul etmemelisiniz. Süre bitiminden çok sonra bir inceleme yapmak yayın sürecini geciktirecek ve editör ile yazarları hayal kırıklığına uğratacaktır. Araştırma ve öğretim gibi makaleleri incelemenin bilime değerli bir katkı olduğunu ve mümkün olduğunca zaman ayırmaya değer olduğunu unutmayın.
 3. Herhangi bir potansiyel çıkar çatışması var mı?  Makaleyi olabildiğince adil ve nesnel olarak değerlendirmelisiniz. Potansiyel çıkar çatışmaları şunları içerir:

a.  Bildirilen sonuçlar para kazanmanıza veya kaybetmenize neden olabilir, örneğin yazarlar üzerinde çalıştığınız bir ilaçla rekabet edebilecek bir ilaç geliştiriyorlar.

b.  Makale, hakkında güçlü duygulara sahip olduğunuz tartışmalı bir soruyla ilgilidir (yazarlarla hemfikir veya katılmıyorum).
c.  Yazarlardan biri hakkında, örneğin büyük beğeni topladığınız eski bir öğretmen hakkında güçlü olumlu veya olumsuz duygularınız var.
d.  Son yıllarda makale yayınladınız veya ortak yazarlardan biriyle işbirliği yaptınız.


Çıkar çatışması olup olmadığından emin değilseniz, durumunuzu editörle görüşün.
Çıkar çatışmasından kaçınmanın yanı sıra, makaleyi incelerken aklınızda bulundurmanız gereken birkaç etik kural daha vardır. İncelenen yazılar  oldukça gizlidirbu yüzden yazıyı tartışmamalı, hatta varlığından bahsetmemelisiniz. Bir istisna, bir meslektaşınıza incelemeniz hakkında danışmak isteyip istemediğinizdir; bu durumda, editörün iznini istemeniz gerekir. Normalde öğrencilerinizden veya postdoc'lardan birinden incelemeye yardımcı olmasını istemek uygundur. Ancak, editöre yardım edildiğinizi bildirmeli ve asistanınıza gizlilik ihtiyacı hakkında bilgi vermelisiniz. Bazı durumlarda, dergi bir açık hakemlik politikası uyguladığında, öğrencinin veya postdoc'un istedikleri takdirde raporu sizinle birlikte imzalamasına izin verecektir.

Hisse senedi satın alma veya satma gibi ticari kararlar vermek için makaledeki bilgileri kullanmak çok etik değildir. Ayrıca, makaledeki içeriği veya fikirleri asla intihal etmemelisiniz.

 

Akran Değerlendirmesinde Yazıların Değerlendirmesi yazımızı okuyun!