• 0553 845 91 90
  • destek@flaminyo.com

Akademisyenler için ResearchGate.net nasıl kullanılır

Akademisyenler için ResearchGate.net nasıl kullanılır

Ortalama 2 dakika okuma süresi


ResearchGate Türkçe karşılığıyla "araştırma kapısı" akademisyenlerin vazgeçilmezleri arasında bulunan işlevleri ve kullanışlılığı açısından harikulade bir site. 2008 yılında faaliyete geçen bu platformun bugün dünya çapında bir kullanıcı kitlesi bulunmaktadır. Profesyoneller, öğrenciler, akademisyenler ve bilgiye aç herkes tarafından ziyaret edilmektedir. Şu anda 15 milyondan fazla araştırmacısı bulunmaktadır.

Nasıl Üye Olunur ?
Üye olurken Facebook, Linkedin ve mail seçenekleriyle üyeliğinizi başlatabiliyorsunuz. Daha sonrasında ise sizin öğrenci, akademisyen, profesyonel, geliştirici, üst düzey yetkili, sağlık personeli vs ne iş yaptığınızı öğrenmek istiyor ve bundan sonrasında sizi ona göre yönlendiriyor ve ağınızı bunun üzerine inşa ediyor.

Image


Üyelik işlemlerinizi tamamladıktan sonra kendi alanınızla alakalı çalışmalar yapan kişileri takip edebiliyor, onlarla diyalog kurabiliyor, çalışmalarını indirip, çalışmalarına yorum yapabiliyorsunuz.
Takip ettiğiniz yazarlar yeni bir çalışma yayımladığında ise bu çalışmayı kendi ana sayfanızda görebiliyorsunuz.

Yeni Çalışma Ekleme
Elinizde bulunan kendinize ait bir çalışmanızı bu siteye yükleyip daha sonrasında ise çalışmanızla alakalı istatistikleri görüntüleyebiliyorsunuz. Sitenin sağ üst köşesinde bulunan "+Add New" butonuyla karşınıza ne yüklemek istediğinize dair seçenekler çıkıyor.

Image

 

Buradan çalışmanızın türünü seçerek devam ediyorsunuz. Poster, kitap, makale, dergi, kod,metot, olumsuz çalışma, bildiri, patent, teknik rapor, tez vs aklınıza gelebilecek her türlü çalışmanızı buradan yayımlayabiliyorsunuz.

 

Bir sonraki sayfada ise sizden çalışmanızın herkese açık mı kapalı mı olmasını istersiniz bunu seçiyorsunuz. Eğer kapalı yaparsanız çalışmanızı indirmek isteyenler sizden izin istemek zorunda kalacaklar. Ancak açık yaparsanız araştırmacılar kolaylıkla çalışmanızı indirebilecekler. Ben her zaman açık olarak yayımlamayı tercih ediyorum.

En son adımda ise çalışmanızın ismi, tarihi, yayımlandığı yer ve varsa doi numarası gibi bilgileri girip çalışmayı yayımlıyorsunuz. 


Site: https://www.researchgate.net/

Kaynak:akademikbirisi.blogspot Teşekkür ederiz.